04 Eylül 2020, 15:54 tarihinde eklendi

Anadolu Sinemacıları'ndan İsyan

Anadolu Sinemacıları'ndan İsyan

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) “Anadolu Sinemacıları İsyanda” başlığıyla bir açıklama yayımlandı.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) tarafından salgın döneminde sinema salonu işletmecilerinin yaşadığı zorluklara dikkat çeken “Anadolu Sinemacıları İsyanda” başlığıyla bir açıklama yayımlandı.

SİSAY Genel Sekreteri Fevzi Genç tarafından yapılan açıklamada, “Sinemaların açılmaya başladığı bir aylık süreçte bilet satışları çok iyi gitmiyor. Özellikle küçük aile işletmesi statüsüne olan Anadolu sinemacıları, iflas tehlikesiyle karşı karşıyalar” denilerek hükümetten talepleri sıralandı. Açıklama metni şöyle:

“Pandemi sürecinden en kötü etkilenen sektörlerden biri kuşkusuz sinemadır. 1 Temmuz’da sinemaların açılmasına izin verildiği halde neredeyse hiçbir sinema açılamadı. Ağustos ayında ülke genelinde faaliyet gösteren 430 sinemanın 205’i düşük kapasiteli de olsa salonlarını açmaya başladı. Sinemaların açılmaya başladığı bir aylık süreçte bilet satışları çok iyi gitmiyor. Özellikle küçük aile işletmesi statüsüne olan Anadolu sinemacıları, iflas tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Yapımcılar artık risk almıyor

“Hükümetten beklenen desteği alamadığımız halde normalleşme sürecine katkı sunmak adına sinemalarını açan üyelerimiz yapımcı firmaların çekingen davranmasıyla içerik sıkıntısıyla karşı karşıya kaldılar. Yerli yapım firmaları birçok projesini erteleyerek sete çıkmama kararı aldılar.

AVM'ler krize duyarsız

“Üyelerimizin en büyük şikâyeti, AVM’lerin krize duyarsız davranması. Bazı AVM grupları kirada indirim yapsa da genel gider faturaları bile sinemacıların ödeyemeyeceği boyutlarda. AVM’lerin bu uzlaşmaz tavırlarının sürmesi halinde birçok üyemiz sinema salonlarını kapatmak zorunda kalacaklar. Kapanan bu sinemaların yerine yeni salon yatırımcısı bulmak da bugün için pek mümkün görünmüyor.

‘Tenet’ filmi fayda sağlamadı

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sinemalar umutlarını Nolan’ın son filmi ‘Tenet’e bağlamıştı. Geçtiğimiz hafta sonu vizyona giren film beklenenin çok altında bir açılış yaparak ilk üç günde 30 bin bilet satışı gerçekleştirdi.

Hükümete destek çağrısı

“Sektörün büyük bir çöküntü yaşamaması için hükümetten acil destek talebimiz var:

1- “Geçici olarak indirilen KDV oranının film alış ve satışlarında eşitlenip yüzde 1 olarak belirlenmesi.

2- “Eğlence vergisinin artık kaldırılması.

3- “2019 yılında toplanan yaklaşık 100 milyon civarında olan eğlence vergisiyle çok acil olarak seyirciyi salonlara çekecek yapımların desteklenmesi.”

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *