13 Ocak 2021, 15:32 tarihinde eklendi

Barış Yarkadaş'tan MSGSÜ Rekörü Handan İnci Hakkında Şok Açıklamalar

Barış Yarkadaş'tan MSGSÜ Rekörü Handan İnci Hakkında Şok Açıklamalar

Ali Kandaz-SanatEki

CHP eski milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş, dün akşam KRT’de yayınlanan Şimdiki Zaman programında, MSGSÜ Rektörü Handan İnci hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Barış Yarkadaş, rektör İnci’nin hukuksuz bir şekilde rektör olarak atandığını ve hakkında otuz bir tane soruşturma olduğunu ayrıca İnci’nin, Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine yayımlanan Suat’ın Mektubu adlı kitapta bilirkişi raporları doğrultusunda kanıtlanmış intihal suçu işlediğini söyledi.

Barış Yarkadaş’ın konuşmaları şu şekildeydi:

“Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü Handan İnci ile ilgili bir çalışma yaptım. Kendisi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden gelmekte. Aynı zamanda üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nde öğretim üyesi. Hanımefendi şu an MSGSÜ’nün rektörü. 2018 yılının eylül ayında, sahte resmi belge düzenlemekten kademe durdurma cezası alıyor. Dolayısıyla, üniversitede rektör olabilmesi mümkün değil.

Buna rağmen, 2018 ekim ayında, rektör olmak için başvuru yapıyor ve 2547 sayılı yasa gereği adaylığı reddedilmesi gerekirken; YÖK tarafından rektör adayları arasına alınıyor. 2019 yılında da MSGSÜ’ye rektör olarak atanıyor.

Rektör İnci, kademe durdurma cezasını, bir arkadaşı olan Özge Şahin’i kadroya almak için sahte belge düzenlemekten dolayı alıyor. Bundan dolayı, kademe durdurma cezası alıyor fakat sonrasında İstanbul Bölge İdare Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz’ın başında olduğu mahkeme tarafından kaldırtıyor. Bu cezayı kaldıran Ahmet Cünyet Yılmaz eşi ile birlikte, İnci’yi üniversitede ziyaret ediyor. Ahmet Cüneyt Yılmaz, davasını incelediği Handan İnci’yi eşi ike makamında ziyaret ediyor.

Handan İnci bir de halk dilindeki karşılığı aşırma olan intihal ile suçlanıyor. Nedir bu suçlama; Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi İbrahim Şahin’in ilk kez gösterilen belgelerden oluşan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kitabının tümünü Suat’ın Mektubu adıyla yayınlıyor. YÖK, bu konu kendisine taşındığında, YÖK’ün bilirkişisi bir rapor yazıyor; “noktası virgülüne kadar aynıdır” diyor. Yani sayın İnci ile ilgli suçlama konusunda YÖK; “Evet bu kitap İbrahim Şahin’in yazdığı kitapla aynıdır” diyor. Ama buna rağmen hanımefendi rektörlüğe devam ediyor. Gazeteci arkadaşlarım bu konun üzerine eğilecektir.

Yine Handan İnci, okuldaki kadrolara ders verdirmek yerine; dışarıdan eşe dosta görevlendirme yaptırdığı iddiasıyla şikayet ediliyor. YÖK soruşturma açıyor; ve iki kez aylıktan kesme cezası alıyor. Ancak bu kararın da ne yazık ki uygulanıp uygulanmadığı bell değil. Mahkeme kararı da uygulanmadığı için hakkında şikayet yapılıyor; tam otuz bir soruşturma var şu an hakkında ama sayın İnci nasıl rektör atandıysa bu okula; “bana kimse bir şey yapamaz” dediği iddia ediliyor. MSGSÜ’deki bu konulara medyanın gereken duyarlılığı göstereceğini umuyorum."

Yarkadaş'ın Handan İnci ile ilgili iddialar dile getirdiği programın linki:

https://youtu.be/FmP9bBzH7D0?t=7878

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *