07 Ekim 2022, 15:14 tarihinde eklendi

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları 2022 başladı

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları 2022 başladı

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları 2022 - Beyoğlu Kültür Yolu Festivali başladı

 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fransız Kültür Merkezi, Saint Benoit Lisesi, Yeditepe Üniversitesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Neve Şalom Kültür Merkezi’nin katkıları ve Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle 01 - 23 Ekim tarihleri arasında yer alacak.

 

Kalem Kültür Derneği tarafından düzenlenen Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları, 04 - 22 Ekim tarihleri arasında, yediden yetmişe her yaştan edebiyatsevere hitap eden etkinliklerle, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bünyesinde; yazar, çizer ve eğitmenleri okurlarla bir araya getiriyor. 

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları’nın birbirinden farklı etkinliklerinde; Ayça Çakmak, Ayşegül Özkan, Başak Sayan, Defne Suman, Duygu Dalgakıran, Furkan Çalışkan, Gökçe Akgül, Mario Levi, Maryam Madjidi, Mehmet Demirtaş, Murat S. Dural, Özlem Ertan, Rakesh Jobanputra, Selçuk Orhan, Seyhan Bozkurt Jobanputra ve Ümit Türe yer alacak. Katılımcılar, bir yandan atölyelerde eğitim alırken bir yandan da söyleşilere katılıp Beyoğlu’nu gezerek İstanbul’un edebiyat tarihini öğrenecekler. 

Festival boyunca, çeşitli yaş aralıklarındaki okurların katılabileceği etkinlikler edebiyatseverlere sunulacak. Atölye etkinliklerinin yoğunluklu olduğu bu festivalde, çeviriden öyküye, çizimden edebiyat tarihine dair birçok şeye dair eğitimler verilecek. Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları’na; Saint Benoit Anadolu Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Neve Şalom Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak. 

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları, Beyoğlu’nun kültürel mirasını canlandırmak üzere hayata geçen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bünyesinde, tarih boyunca kültürün kaynağı ve aktarıcısı olarak karşımıza çıkan dil ve edebiyatın izinde; şehir, kültür ve edebi üretim üzerine söyleşilere ve okur – yazar buluşmalarına yer veriyor. Yerel ve küresel düzeyde düzenlenen edebiyat etkinlikleri ile çocuk ve genel okur kitlesi için; öykü, roman, resimleme gibi farklı ifade alanlarında birbirinden farklı konukları ağırlayarak kültürel üretim ve yayılım için gerekli olan koşulların oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

14 yıldır Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olan İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’ni ve Türkiye’nin dört bir yanında sayısız edebiyat etkinliğini büyük bir tutku ve özveriyle düzenleyen Kalem Kültür Derneği olarak, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne dâhil olmaktan dolayı mutluluk duyuyor, tamamı ücretsiz olan etkinliklerimize tüm edebiyatseverleri bekliyoruz.

 

Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları Etkinlik Programı
 
Tarih: 4 Ekim 2022, Salı 
Saat: 10.00 – 12.00 
Yer: Saint Benoît Fransız Lisesi – Konferans Salonu 
Yazar: Maryam Madjidi 
Program: Maryam Madjidi ile Yazı Atölyesi 
 
Yazar Maryam Madjidi, öğrencilerle, göç ve göç etme konularını yazmak üzerine bir atölye çalışması yapacak. 
 
Not: Etkinlik Fransızca olacaktır.   
 
 
Tarih: 4 Ekim 2022, Salı 
Saat: 18.30 – 20.00  
Yer: Beyoğlu Anadolu Lisesi -  Konferans Salonu 
Yazar: Selçuk Orhan 
Moderatör: Ayça Çakmak 
Program: Doğu Batı, İstanbul: Müderris ve Vitüöz 
 
Selçuk Orhan, ünlü Macar besteci ve piyanist Franz Liszt’in 1847’deki İstanbul ziyareti üstüne
kurguladığı Müderris ve Virtüöz romanını merkeze alarak tarihe kurmaca üstünden bakmanın yollarını tartışacak. Batı müziği, Osmanlı İstanbul’u, kölelik, gizli örgütler, iktidar-kitle ilişkileri,
geçmişle geleceğin savaşı, finans-kapital çekişmeleri ve bitmeyen Doğu-Batı sorunu gibi konuları roman yazarı gözüyle inceleyip, kurmacanın sunduğu sonsuz imkânlar içinde bir araya getirmenin yollarını yazarın kendisinden dinleyeceğiz.  
   
 
 
Tarih: 6 Ekim 2022, Perşembe 
Saat: 16.00 – 18.00 
Yer: Neve Şalom Kültür Merkezi 
Program: İstanbul Bir Masaldı – Mario Levi ile Söyleşi 
Yazar: Mario Levi
 
Yazar Mario Levi, Neve Şalom Kültür Merkezi’nde yapacağı konuşmada, Sefarad Yahudilerinin İstanbul’daki beş yüz otuz yıllık varlığına dair bilgiler verecek ve hikâyeler anlatacak. Mario Levi, günümüzde halen varlığını sürdüren Ladino diline dair bilgilerini de dinleyicilerle paylaşacak.  
 
 
Tarih: 8 Ekim 2022, Cumartesi 
Saat: 10.00 – 15.00 
Yer: Saint Benoît Fransız Lisesi 
Eğitmenler: Seyhan Bozkurt Jobanputra ve Ümit Türe Pekel  
Konuk Çevirmen: Rakesh Jobanputra 
Program: Gençler ile Çeviri Atölyesi (Türkçe-İngilizce Çeviri) 
                10.00 – 12.00 Metin Analizi ve Taslak Çevirilerin Değerlendirilmesi 
                12.00 – 13.00 Öğle arası 
                13.00 – 15.00 Çevirilerin Tartışılması ve Öğrenci Sunumları 
 
Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çeviribilimi Bölümü öğretim üyeleri Seyhan Bozkurt Jobantura ve Ümit Türe Pekel tarafından seçilen Türkçe edebi metinler, uzmanlar eşliğinde 5 kişilik gruplar halinde İngilizceye çevrilecek. Etkinlik sonunda çeviriler
tartışılıp değerlendirilecek.   
 
 
Tarih: 9 Ekim 2022, Pazar 
Saat: 17.00 – 18.30 
Yer: Beyoğlu Anadolu Lisesi - Konferans Salonu 
Arkeolog-Yazar: Özlem Turan 
Moderatör: Murat S. Dural 
Program: Antik Dönem ve Mitolojide İstanbul – Özlem Turan ile Söyleşi 
 
Antik dönemde, tarihi yarımada ve Kadıköy dâhil olmak üzere, İstanbul’un geniş bir kesimi sütunlu ve görkemli yapılarla doluydu. Topkapı Sarayı’nın denize bakan yamaçlarında büyük bir antik tiyatro vardı. Tüm bunları, aralarında Dionysos Byzantios, Strabon ve Herodot’un da olduğu antik çağ yazarlarından kalan metinlerden öğreniyoruz. Konuşmamızda, İstanbul’un antik dönemini, antik yazarların verdiği bilgilerden, mitolojiden, efsanelerden ve arkeolojik verilerden örnekler vererek anlatacağız.  
 
 
Tarih: 9 Ekim 2022, Pazar 
Saat: 19.00 – 21.00 
Yer: İstiklal Caddesi ve yan sokaklar 
Rehber: Ayşegül Özkan  
Program: Literary Tour in Beyoğlu – İngilizce Edebiyat Turu 
 
Ayşegül Özkan’ın İngilizce olarak aktaracağı rehberliğiyle, Beyoğlu sokaklarını
gezip, sayısız esere ilham veren Beyoğlu’nun edebiyattaki izlerini süreceğiz.  
 
 
Tarih: 10-13 Ekim 2022, Pazartesi-Perşembe 
Saat: 18.30 – 21.00 
Yer: Beyoğlu Anadolu Lisesi - Konferans Salonu 
Yazar: Defne Suman 
Program: Defne Suman ile Öykü Atölyesi 
                10 Ekim Pazartesi: İlham Nereden Gelir? 
                11 Ekim Salı: Bellek-Mekân İlişkisi ve Yaratıcılık 
                12 Ekim Çarşamba: Olay Örgüsü ve İlk Taslak 
                13 Ekim Perşembe: Sunumlar ve İkinci Taslak Çalışmaları 
 
Öykü yazmak biraz da atmosfer yaratmaktır. Öykü dünyamızı hayal etmeye onu soluyarak başlarız. Nasıl bir mekân? Neden o mekân? Dışarıda hava serin mi, tipi mi var, bahar alerjisini artıran bir rüzgâr mı esiyor? İçerisini ısıtan bir soba mı yoksa perdeleri solduran güneş mi? Mekâna giren karakterin aklına neler üşüşüyor? Belleğin koku ve mekânla ilişkisi var mıdır? Nasıldır? Bu soruları okurken bile ilhamınız kabarmaya başladı mı? O zaman sizi mekân-bellek-ilham atölyemize, içinizden geçenleri kâğıda dökmeye çağırıyoruz.   
 
 
Tarih: 15 Ekim 2022, Cumartesi 
Saat: 10.00 – 15.00 
Yer: Saint Benoît Fransız Lisesi 
Eğitmen: Seyhan Bozkurt Jobanputra ve Ümit Türe Pekel  
Konuk Çevirmen: Duygu Dalgakıran 
Program: Gençler ile Çeviri Atölyesi (İngilizce-Türkçe Çeviri) 
                 10.00 – 12.00 Metin Analizi ve Taslak Çevirilerin Değerlendirilmesi 
                 12.00 – 13.00 Öğle arası 
                 13.00 – 15.00 Çevirilerin Tartışılması ve Öğrenci Sunumları  
 
Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çeviribilimi Bölümü öğretim üyeleri Seyhan Bozkurt Jobantura ve Ümit Türe Pekel tarafından seçilen İngilizce edebi metinler, uzmanlar eşliğinde 5 kişilik gruplar halinde Türkçeye çevrilecek. Etkinlik sonunda çeviriler tartışılıp değerlendirilecek.   
 
 
Tarih: 16 Ekim 2022, Pazar 
Saat: 17.00 – 18.30 
Yer: Beyoğlu Anadolu Lisesi - Konferans Salonu 
Yazar: Furkan Çalışkan 
Program: Şehirlerde Edebiyat Yolu – Furkan Çalışkan ile Söyleşi 
 
Şair ve yazar Furkan Çalışkan, sanatçının şehir ile olan ilişkisini irdeleyerek, mekân deneyiminin sanatsal üretimdeki izlerini sürecek.   
 
 
Tarih: 16 Ekim 2022, Pazar 
Saat: 19.00 – 21.00 
Yer: İstiklal Caddesi ve yan sokaklar 
Rehber: Ayşegül Özkan  
Program: Literary Tour in Beyoğlu – İngilizce Edebiyat Turu 
 
Ayşegül Özkan’ın İngilizce olarak aktaracağı rehberliğiyle, Beyoğlu sokaklarını gezip, sayısız esere ilham veren Beyoğlu’nun edebiyattaki izlerini süreceğiz.  
 
 
Tarih: 18 Ekim 2022, Salı 
Saat: 10.00 – 12.00 
Yer: Saint Benoît Fransız Lisesi 
Çizer: Gökçe Akgül 
Program: Gökçe Akgül ile Karakter Tasarımı Atölyesi 
 
Bir karakter tasarımı nasıl yapılır? Karakteri tasarlarken hangi aşamalardan geçeriz? Nelere dikkat etmeliyiz? Gökçe Akgül ile birlikte, eskiz aşamasından çizgi ve renk aşamasına kadar çizim yapacağınız Karakter Tasarımı Atölyesi’nde ihtiyacınız olan üç şey var: Kağıt, kalem ve ateş parçası bir çizer.  
 
 
Tarih: 22 Ekim 2022, Cumartesi 
Saat: 15.00 – 16.30 
Yer: Beyoğlu Anadolu Lisesi - Konferans Salonu 
Yazar: Başak Sayan 
Moderatör: Mehmet Demirtaş 
Program: Tasavvuf ve Kuantum - Başak Sayan ile Söyleşi
 
1911 yılında “Atomun büyük kısmı boşluktur,” diyerek hem fizik dünyasında hem de hayatlarımızda çığır açan Nobel ödüllü fizikçi Ernest Rutherford, bu büyük buluşundan tam 411 sene evvel, henüz dünyanın yuvarlaklığı dahi kabul edilmemişken, İmam Rabbani adında bir sufinin “Maddenin için dolu gözüktüğü kadar boştur,” dediğini duysaydı ne yapardı? Bilim ve din asla bir araya gelmeyecek iki kavram gibi gözükse de sandığımızdan daha yakın olabilir mi?  
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan bu projenin içeriği hiçbir surette Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Kalem Kültür Derneği'ne aittir. 
 
***
 
Etkinliklerimizin salon kapasitesi ile sınırlıdır. Tüm etkinliklerimiz ücretsizdir. Lc-c ve detaylı bilgi için info@itef.com.tr adresine mail atabilirsiniz.  

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *