21 Ağustos 2020, 19:56 tarihinde eklendi

‘Büyük İstanbul Depresyonu’ filmine Saraybosna’dan ödül

‘Büyük İstanbul Depresyonu’ filmine Saraybosna’dan ödül

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde Zeynep Dilan Süren imzalı “Büyük İstanbul Depresyonu” adlı kısa film en iyi öğrenci filmi seçilerek Sarajevo’nun Kalbi ödülüne değer görüldü.

Pandemi nedeniyle açık hava gösterimleri ile sınırlı olan festivalin seçkisindeki filmler çevrimiçi izlenirken, 20 Ağustos akşamı yapılan ödül töreni de internet üzerinden canlı olarak yayımlandı. Festivalin Öğrenci Filmi kategorisinde yarışan “Büyük İstanbul Depresyonu” en iyi öğrenci filmi seçilerek Sarajevo’nun Kalbi ödülünü kazandı.

Süren’in yazıp yönettiği, İstanbul’da aynı evi paylaşan ve iş bulmakta zorlanan iki kadının hikâyesinin anlatıldığı filmde Nazlı Bulum, Kübra Balcan ve Şebnem Hassanisoughi rol alıyor. Film en son 39. İstanbul Film Festivali’nin Kısa Film Yarışması’nda izleyiciyle buluştu.

‘Dayanışmaktan vazgeçmeyen bütün kadınlar için’

Süren, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar duygularını aktardı: “Burada filmimizin bütün ekibi adına konuşuyorum. Hepimiz çok mutluyuz. Jüri üyelerine ve festivali bu zor koşullarda ellerinden gelen en iyi şekilde gerçekleştiren festival ekibine çok teşekkür ederiz. Çok özel bir haftaydı. Bu videoyu çekmek sahneye çıkmak kadar heyecanlı. Farklı şehirlerde farklı hayatlar yaşasak da mücadelemizin benzer bir yanı var. Bu ödülü bütün dünyadaki daha yolun başında olan genç kadınlar için almak istiyorum. Şehirde düşe kalka yolunu bulan ve zorlu yaşam mücadelesinde başlarına ne gelirse gelsin dayanışmaktan vazgeçmeyen bütün kadınlar için.”

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *