26 Ekim 2020, 01:34 tarihinde eklendi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Yine Alay Konusu Oldu

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Yine Alay Konusu Oldu

Haber: Ali Kandaz

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi sosyal medya hesabında paylaştığı tweet ile yine alay konusu oldu.

Türk yazar, toplumbilimci, şair ve siyasetçi Ziya Gökalp'in ölüm yıl dönümü (25 Ekim 1924) sebebiyle bir anma tweeti paylaşan hesap, Ziya Gökalp'e ait olmayan bir dörtlüğe yer verdi.

Söz konusu dörtlük aynı zamanda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6 Aralık 1997'de Siirt'te düzenlenen bir açıkhava toplantısı sırasında topluluğa yaptığı konuşmada Ziya Gökalp'e ait olduğu iddia edilen, 1912 yılında Balkan Savaşı'ndaki Türk askerler için yazdığı "Asker Duası" adlı şiirden okuduğu dörtlüktü. Erdoğan, 1997'de okuduğu dörtlüğün, bu şekliyle Gökalp'e ait olduğunu iddia etmişti.

Tarih yazarı ve uzman Murat Bardakçı da bir araştırma yazısında Gökalp’in Asker Duası şiirinin ilk dörtlüğünde “Minareler süngü, kubbeler miğfer / Camiler kışlamız, müminler asker / Bu ilahî ordu dinimi bekler / Dillerde tevhid Allahu Ekber” dizesinin yer almadığını, birileri tarafından monte edilmiş olabileceğini öne sürmüştü. Oysa şiir aslında Ankara’da yaşayan Cevat Örnek adlı şaire aitti ve 7 Dağın Çiçeği ve Gülden Dikenden adlı kitaplarında yer alıyordu. Bu gerçek ilk defa Tempo Dergisi’nin 13 Mayıs 1999 tarihli sayısında belirtilmişti.

İlk kez olmuyor

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nin sosyal medye hesabı, yine geçtiğimiz ay büyük şair Cemal Süreya'nın hem soyadını yanlış yazıp hem de kendisine ait olmayan bir dörtlüğü paylaşarak sosyal medya kullanıcıları ve edebiyat meraklıları tarafından alay konusu olmuştu. Hesap, gelen tepkiler üzerine paylaşımı silmişti. 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *