12 Aralık 2020, 15:16 tarihinde eklendi

Deniz Yüce Başarır ve Irmak Zileli Carson McCullers’ın ilk romanını ele alıyor

Deniz Yüce Başarır ve Irmak Zileli Carson McCullers’ın ilk romanını ele alıyor

Deniz Yüce Başarır ve Irmak Zileli Carson McCullers’ın ilk romanını ele alıyor

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu, yazar Irmak Zileli… Başarır ve Zileli, Carson McCullers’ın ilk romanını; 30’lu yılların Amerika’sında, güney eyaletlerinden birinde, sağır dilsiz bir adamın çevresinde toplanan bir grup insanın hikâyesini anlatan Yalnız Bir Avcıdır Yürek’i konuşuyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum”un yeni bölümünde dinleyicilerin kulaklarına, belki de dünyanın en güzel isimli kitaplarından biri geliyor: Yalnız Bir Avcıdır Yürek. Carson McCullers’ın henüz 23 yaşındayken yayımladığı bu ilk romanı, 30’lu yılların Amerika’sında, güney eyaletlerinden birinde, sağır dilsiz bir adamın çevresinde toplanan bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Irkçılığın, yoksulluğun, yalnızlığın kol gezdiği kasvetli sokaklarda insana dair birçok şey anlatan McCullers’ın, adeta başka bir roman konusu olan kendi hayat hikâyesi de oldukça dikkat çekiyor. Her zamanki gibi romandan çok güzel paragraflar da seslendiren Deniz Yüce Başarır dinleyicileri, romanı en az onun kadar seven konuğu, yazar Irmak Zileli ile derin bir sohbete davet ediyor.

Müthiş bir orkestra duygusu veren Yalnız Bir Avcıdır Yürek’in bu anlamda çok sesli bir roman olduğunu belirten Irmak Zileli sözlerine “Edebiyatın ne olduğunu anlatan romanlardan biri Yalnız Bir Avcıdır Yürek. Benim için edebiyat insanı anlama meselesi, insan ruhunun derinliklerine girmek ve oraya girerken de karanlık taraflarla da buluşabilme cesareti demek. Bunu muhteşem bir şekilde yapan bir yazarla tanıştığım için çok mutluyum.” diye devam ediyor.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

“Ben Okurum”un ,bölümlerini dinleyebileceğiniz dijital platformlara; Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *