30 Aralık 2020, 14:08 tarihinde eklendi

Derya Gibi Kalıcı ve Cömert İlhan Koman

Derya Gibi Kalıcı ve Cömert İlhan Koman

Türk Sanatı, Heykeltraş İlhan Koman’ı Yitirdi

Derya Gibi Kalıcı ve Cömert

İlhan Koman, hiç kimseyi rahatsız etmek istemeden sessizce ölüme kavuştu gitti 1987’nin eşiğinde.

Önce en büyük heykel ustamızdı. Fırsat verilseydi, kendi ülkesinde dünyanın en güzel heykellerini dikecek, kuleler yükseltecek, biçimler yaratacaktı boy boy. Olmadı. İlhan Koman’a inanılmadı, anlaşılmadı, İlhan istenmedi daha doğrusu.

Yakınmak neye yarar. Bir yerde ve zamanda şehircilerle mimarlar heykeltraşlarla buluşmadıkça ne şehirler şehir, ne heykeller heykel olur. Anlaşılan bunu kavrayacak kimsecikler yoktu ufukta.

Al takke ver külah, Türkiye’yi tanıtmaktan, kentlerimizi güzelleştirmekten, çağdaşlaştırmaktan söz ediliyordu bol bol, milyonlar harcanıyordu. Bu konularda İlhan Koman’a dönüp de düşüncelerini, projelerini önerilerini alan oldu mu hiç?

Hayır. Elbette ki hayır.

Turizmle kültürü bulamaç niyetine birbirine karıştıran bir ortamda, İlhan Koman’a yer yoktu ve olamazdı elbet. Doğrusunu isterseniz önüne gelene eyvallah diyecek adamlardan da değildi Edirneli büyük usta.

Ne olursa olsun hem güleç hem kederli gözlerini kırpıyor, sivri ak sakalını biraz sıvazlıyor, işe girişiyordu Allah’ın günü. Gerçek boyutlarına kavuşmayı bekleyen birbirinden önemli eserler çıkıyordu ortaya. Stockholm limanının buzlu sularında Nuh peygamber misali demir atmış teknesinde, ileriye dönük biçimler yaratıyordu Koman. Çekinmeden söylüyorum, anlam yüklü biçimlerin dehası vardı onda. Evet, deha, bu sözcüğün eğer bir anlamı varsa?

Duygu ile düşünceyi, lirizmle matematiği, kişi ile toplumu kapsayan varsayımlarla doluydu kafası, gönlü ve elleri.

Bambaşka bir insan türündendi Koman, derya gibi bir adam, derya gibi kalıcı, derya gibi cömert. Türk sanatının başı sağ olsun.

 

Abidin Dino Cumhuriyet Gazetesi

 

 

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *