12 Mart 2021, 16:29 tarihinde eklendi

Erlend Loe'nin Doppler Üçlemesi Tamamlandı

Erlend Loe'nin Doppler Üçlemesi Tamamlandı

‘Volvo Kamyonlar’, Norveçli yazar Erlend Loe’nin sıradışı karakteri Doppler’in ikinci macerası. Haftalarca yürüyüp İsveç’e ulaşan kahramanımız, şehirden uzak bir ormanın içinde konumlanan iki ev arasındaki ‘soğuk savaş’ın ortasında kalıyor.

Norveçli yazar Erlend Loe’nun tüm hayatını geride bırakıp ormana yerleşen kahramanı “Doppler” ile okurunu yeniden buluşturduğu, sanayi toplumunun ve 20. yüzyıl demokrasisinin Kuzey Avrupa’daki çöküşünü kendine has tarzıyla anlattığı Volvo Kamyonlar, Dilek Başak’ın çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Loe’nun “Doppler” üçlemesinin Doppler ve Bildiğimiz Dünyanın Sonu kitapları arasında yer alan ikinci kitabı olan Volvo Kamyonlar’da Andreas Doppler, bu kez ülke sınırlarını aşıyor. Geyiği Bongo ve oğlu Gregus ile komşuda yepyeni arkadaşlar ediniyor, birdenbire yaşamına giren yaşlı ve isyankâr bir kadın ile takıntılı ve titiz bir adam sayesinde, hayatı “doğal bir şekilde” akışına bırakmak ya da eski günlerdeki gibi sorumlu davranıp başarıdan başarıya koşmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor.

“Ona biraz imrendiğini hissediyor. Âdetleri, kuralları aşmış biri olarak yaşamayı bir biçimde beceriyor Maj Britt, Doppler de aşmayı deniyor ama bu ona çok külfetli geliyor, daima düşünmesi gereken bir şey var, çalışkanlıktan uzak durmak için hep tetikte olmalı, oysa bu iş, Maj Britt için refleks gibi bir şey. Bunu o kadar doğal bir biçimde yapıyor ki. Bu işi onun gibi beceriksizce ve cazip bir biçimde yapabilmesi için yaşlanması gerektiğini düşünüyor, Maj Britt’in ağzı kulaklarında gülümsediğini görüp onu kocaman kucaklamak için yanına çağırdığını duymadan önce.”

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *