21 Haziran 2020, 15:52 tarihinde eklendi

Fazıl Say'dan CSO Şefliğine Getirilen Cemi'i Can Deliorman Eleştirisi

Fazıl Say'dan CSO Şefliğine Getirilen Cemi'i Can Deliorman Eleştirisi
Haber: Ali KANDAZ
 
Ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü piyanist besteci Fazıl Say, önceki gece Instagram hesabında "Yazmak Zorunda Olduğum İçin Çok Üzgünüm. Hem de Çok" başlıklı bir yazı paylaştı.
 
Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmi yazıyla, dört senedir bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Yardımcı Şeflik görevinden, CSO Orkestra Şefliğine getirilen Cemi'i Can Deliorman ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'u hedef alan Fazıl Say, karara ve şefliğe getirilen Deliorman'a yönelik bir takım eleştiri ve kararı sorgular nitelikte ifadelerde bulundu. 
 
 
Aslında ikili arasında esen soğuk rüzgarlar 2015 yılına dayanıyor.
 
Fazıl Say ile Cemi'i Can Deliorman arasında esen soğuk rüzgarlar, hatırlanacağı üzere 2015 yılında Antalya takviminden çıkarılan Nazım Oratoryosu'nun sansür sürecine dayanıyor. Antalya Senfoni Orkestrası’nın yıllık programında yer alan Nazım Oratoryosu gerekçe gösterilmeden programa sayılı günler kala çıkarılmıştı. Şef Naci Özgüç’ün yöneteceği Nazım Oratoryosu anons edilmesine rağmen gerçekleştirilememiş, yerine “Carmina Burana” eserinin yer alacağı program, gerekçe gösterilmeden programa dahil edilmişti. Fazıl Say o günlerde, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Nazım Oratoryosu’nun programdan çıkarılmasını sansür olarak değerlendirmişti.
 
Fazıl Say'dan Deliorman'a "bir şefin tek işi değnek sallamak değil"
 
 
Fazıl Say,
Konu sansür. Ve dayanışma göstereceğine susanlar…
Konserin şefi Naci Özgüç , hasta olduğu için gidemiyor. Onun yerine genç şef Cemii Can Deliorman bu konseri üstlenmiş.
Cemi’i Can Deliorman nasıl bir şeftir hiç bilmiyorum da, bu durumlar çetrefildir hayatta, iyi düşünmek gerektirir, bir şefin tek işi değnek sallamak değil çünkü, bakalım o da Muammer Sun gibi duyarlı bir dayanışma protestosu gösterecek mi
?” ifadelerini kullanmıştı.
 
O dönem devam eden polemikler neticesinde Cemi'i Can Deliorman, Fazıl Say aleyhine hakaret tazminatı davası açmış, davayı Fazıl Say kazanmıştı. Lehine sonuçlanan davanın ardından Fazıl Say, kazanmış olduğu mahkeme sonucunu "müzik kaybetti" şeklinde nitelendirmişti.
 
Tüm bu hafıza tazeleyici bilgilerin ardından, dün gece Fazıl Say'ın, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliğine getirilen Cemi'i Can Deliorman ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy hakkında verdiği demeç şu şekilde;
 

Haber şöyle; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının başındaki Rengim Gökmen ayrıldıktan sonra, yeni şefleri Cemiican Deliorman oldu. Tartışma konusu, bu yeni şefin Kültür Bakanı tarafından atanması.
Kimsenin fikrine karışmamalıyız.
Ama benim de bazı fikirlerim var.
Müzik konusunda , (ETS TUR’un sahibi) Turizm bakanı Sayın Ersoy’un fikirleri ve atamaları olablir , benim de var müsadenizle.
anlayışla karşılanması gerektiğini düşünüyorum.
Tartışmak için değil, daha çok not düşmek açısından.
Şef atanır mı? Diye sorabilirsiniz.
Bunun kökünde yatan farklı bir bakış açısı aslında sizi aydınlatacaktır; Dünyanın pek çok yerinde orkestea müzisyenleri bir nevi açık seçme ile yıllarca çalışacakları kendi müzik yönetmeni şeflerini seçerler, bu sistem bizde de olsa iyi olur, o yüzden “atama” kavramı bana zaten uzak.
Atanıyorsa kim atanıyor konusuna gelince; Deliorman 38 yaşında.
Kariyeri ve müziği ile bilgim son derece az.
Genç?
Bilgim dahilinde bu nesil şeflerden bazı örnekler vereceğim ki, o bilgilere benim ulaşmama gerek yok bilgiler bana ulaşıyor zaten... 24 yaşındaki
Nil Venditti bir dünya kariyeri yolunda, Hollanda, İtalya ve İsviçre’de Orkestralar tarafından daimi görevlendirmeleri oluyor dünyanın en büyük menejerliklerinden biriyle anlaşmalı, 2 tane önemli yarışmayı kazandı. Tanıyorsunuz.CSO müzisyenleri ve dinleyicisi denedi mi Nil’i?
Can Okan,(32) müthiş bir yetenek, bence bir dünya starı olabilir. Göreceksiniz. Onda özel şeyler var; Bu disiplin ve müzik aşkı kazanır, ben eminim.Ben onunla bu yıl başlıyorum yurtiçi ve yurtdışı.CSO müzisyenleri gerçekte ne düşünür?
Müziğe olan müthiş katkıları ile kocaman yürekli bir Murat Cem Orhan var, en büyük yarışmalardan birinde geçwn yıl 500 kişi arasında ilk 5e girdi... o da genç ,çoğunuz biliyorsunuz.
Çok ilgimi çeken bir Artun Hoinic var,
Amerikada yıldızı yükselen ( yine bir kadın şef) Nisan var. ( çok iyi bilmiyorum henüz ama başarılarını merakla takip etmekteyim)
Yahu;
Daha benim bile takip edemediğim niceleri var.
Merak ediyorum; Turizm bakanı ( ben turizm bilmem, Sayın Ersoy’un o konuda bilgisine elbetteki saygılıyım) tüm bunları düşünüyor mu bir atama yaparken?
Çünkü bu konunun adı “kültür”...
Burada merak ediyorum; Turizm Bakanı (ben turizm bilmem, Sayın Ersoy'un o konuda bilgisine saygılıyım) tüm bunları düşünüyor mu bir atama yaparken?

Çünkü bu konunun adı kültür. Burada; gençleri nasıl yönlendireceğimiz konusunda yıllardır- yıllardır- yıllardır- dil döküyoruz. Konu, yetenek değilse, ulaşılmış başarılar değilse konu nedir?

Gençler, öğrenciler, yeni mezunlar, müziğe gönül verenler neye umut bağlasınlar? Müziğe mi? Bir atamaya mı?

Bilmiyorum...

Yazmakla kötü ettim evet...

Ama müziğe sahip çıkmak için kötü ettim.

Müzik üzgün...

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

YAPILAN YORUMLAR

  1. Seyyit Nezir

    Sayın Fazıl Say'a inandırıcı bilgi ve açıklamaları için teşekkür ediyorum.

    • access_time 21 Haziran 2020, 17:26
    • CEVAPLA