04 Mayıs 2020, 11:38 tarihinde eklendi

Fotoğraf Sanatçısı Salgado Amazon Yerlileri İçin Uyardı; Yok Olacaklar

Fotoğraf Sanatçısı Salgado Amazon Yerlileri İçin Uyardı; Yok Olacaklar

Brezilyalı dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı/muhabiri Sebastião Salgado tarafından kaleme alınan açık mektup hakkında, dış basına yansıyan haberlere göre,

“Beş asır önce, bu etnik grupların büyük bir kısmı Avrupalı sömürgecilerin getirdiği hastalıklarla yok oldu. Şimdi bu yeni afet Brezilya’da hızla yayılırken, onlar tamamen yok olabilir çünkü Covid-19’la savaşacak araçlara sahip değiller” denildi. Yaklaşık 40 yıldır yerlileri fotoğraflayan 76 yaşındaki Salgado, “Bir soykırımın eşiğindeyiz” ifadelerini kullandı.

Bolsonaro yönetiminin yerlileri korumak bir yana Amazon’da yasadışı faaliyetleri desteklemesine tepki gösteren Salgado, Ruanda’daki soykırıma atıfta bulunarak 300 bin Amazon yerlisinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti:

“Ruanda’da şiddet içeren bir soykırıma, insanların fiziksel olarak öldürüldüğü bir saldırıya tanıklık ettik. Brezilya’da yaşanacak şey de, yerlilerin ölümü olacak. Eğer bir toplumun tamamını ya da bir kısmını ortadan kaldıracağını bildiğiniz bir durumu destekler ya da teşvik ederseniz, bunun anlamı soykırımdır. Bu soykırımdır çünkü bunun olacağını biliyoruz, korona virüsünün girişini kolaylaştırıyoruz ve bu nedenle yerlilerin ölmesine izin verilmiş oluyor.”

Mektupta, yasadışı altın madencileri ile kerestecilerin hastalık bulaştırmamaları için yerli topluluklarından uzak tutulması için yetkililere vurgu yapıldı. Bolsonaro hükümetinin yerlilere yönelik diğer politikalarının da eleştirildiği metinde, “Yerliler böylesine bir saldırı altında hiç kalmamıştı. Hükümetin, onların bölgelerine en ufak bir saygısı yok” denildi. Mektupta, Bolsonaro’nun yerli bölgelerinden bütçe kesintisi yaptığı, Amazon’daki yasadışı faaliyetleri hedef alan çevre yetkililerinin görevden alındığı da hatırlatıldı.

MEKTUBU ÜNLÜ SİMALAR İMZALADI

Uluslararası bir sanatçı, bilim insanı ve entelektüeller koalisyonunun desteğini alan mektubun öne çıkan imzacıları şöyle: yazar Mario Vargas Llosa, ressam David Hockney, sanatçı Ai Weiwei, mimar Norman Foster, Paul McCartney, Madonna, oyuncular Oprah Winfrey, Brad Pitt ve Meryl Streep, süper modeller Gisele Bündchen ve Naomi Campbell.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *