13 Kasım 2020, 16:24 tarihinde eklendi

Gazeteci yazar Enver Aysever'e hapis istemi

Gazeteci yazar Enver Aysever'e hapis istemi

Sosyal medya hesabından paylaştığı bir karikatür nedeni ile hakkında soruşturma başlatılan gazeteci yazar Enver Aysever hakkında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Cumhuriyet gazetesi yazar Enver Aysever hakkında, sosyal medya hesabında 20 Mart 2020 tarihinde karikatürist Mehmet Birol Çün'ün çizdiği karikatürü paylaştığı gerekçesi ile, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan başlatılan soruşturma tamamlandı. 

İddianame hazırlandı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürttüğü soruşturma sonucunda Enver Aysever hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Enver Aysever hakkında sosyal medya hesabında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçunun unsurlarının taşıyan paylaşımlarda bulunduğuna ilişkin ihbar yapıldığı belirtildi. 

İhbar üzerine şüpheli hakkında soruşturmaya başlandığı bilgisine yer verilen iddianamede, soruşturma kapsamında araştırma raporu hazırlandığı, raporda, şüphelinin 20 Mart 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında ihbara konu suçu işlediği yönünde tespite yer verildiği belirtildi. İddianamede, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında kolluk güçleri tarafından ifadesinin alındığı, ifadesinde "dini ticarete alet edenlere yönelik eleştiri nedeniyle karikatürü paylaştığını söylediği" belirtildi. 

1.5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, somut olayda Aysever'in sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu karikatürün içeriği ile "dini değerleri aşağılama kastı" ile hareket ettiği savunularak, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. 

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi. 

Aysever ne demişti?

Enver Aysever, 20 Mart 2020 tarihinde Vatan Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunun ardından açıklamalarda bulunmuştu. Aysever, "Benim hayatımın hiçbir döneminde dinsel duygulara karşı en ufak negatif bir söylemim olmamıştır. Ahlak ve etik yargılarım bunu gerektirir. Halkın dini değerlerini hedef almadım, bu süreçte halkın sağlığını tehlikeye atan kişilere yönelik bir  paylaşımdı. Kaldı ki paylaştığım karikatür bana ait değil, toplumu uyaran, inançlı insanlarla onları istismar edenleri ayırt eden bir karikatürdü." demişti.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *