25 Ocak 2021, 15:34 tarihinde eklendi

Haftanın Kitapları, Vitrindekiler, Yeni Çıkanlar 25.01.2020

Haftanın Kitapları, Vitrindekiler, Yeni Çıkanlar 25.01.2020

SanatEki bu hafta sizler için, yeni çıkan ve vitrindeki göze çarpan kitaplar arasından derleme yaptı. Keyifli okumalar dileriz.

Bizim Zamanımız - Sinem Sal

“İçimdeki yangını söndüremezsem, kötü genlerime karşı gelemeyeceğimi hissediyorum. Babamın bastırılmış öfke dolu genlerine, annemin telaşlı genlerine, anneannemin hırslı genlerine, babaannemin işgüzar genlerine karşı gelemeyeceğim. Sanki hepsi birden olacağım. Aliye Rona gözlerim, Aliye Rona bakışlarım ve Aliye Rona sesim olacak. Yönetmen ‘Kes!’ dese kesmeyeceğim. Hem niye keseyim ki? Rolüm gereği çok sevilecekken terk edilmeme göz yuman yönetmeni mi dinleyeceğim? Daha neler…”

Sinem Sal, Bizim Zamanımız’da, hüzünden ve neşeden beslenerek, sizi doksanlı yılların sıradan bir mahallesinde geçen sıradan olmayan bir maceraya davet ediyor.

Bizim Zamanımız, doğduğu sokaktan çıkamayanların, sadece gülerek acıyla baş edebilenlerin, milenyuma girmeyi dört gözle bekleyenlerin, şarkılardan ve büyülerden medet umanların, televizyondakiler dışında “Bugün nasılsınız?” diyeni olmayanların, âşık olunca geçer sananların, kendi enkazına sahip çıkanların, küçük bir tuhafiye dükkânını ayakta tutmaya çalışırken ayağa kalkan bir anne kızın ve tanıdık bir mahallenin kadınlarının hikâyesi.

Hazırsanız, şimdi, bizim zamanımız!

(Tanıtım Bülteninden)

 

Dört Yol Ağzında - Federico Garcia Lorca

Osman Tuğlu’yu, García Lorca’nın Poema del cante jondo (Cante Jondo Şiiri), Primer romancero gitano (Birinci Çingene Türküsü), Diván del Tamarit (Tamarit Divanı), Llanto por la muerte del torero Ignacio Sánchez Mejías (Ignacio Sanchez Mejias İçin Ağıt) ve Sonetos del amor oscuro (Karanlık Aşkın Soneleri) adlı eserlerini Türkçeye aktararak literatürümüze kazandırdığı için kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Prof. Dr. Ertuğrul Önalp

(Tanıtım Bülteninden)

 

Olabilir Olabilir - Komet

“Komet’in şiirlerinde sevinçle şüphe, safiyetle ironi sürekli birbirini yerinden ediyor. Evet, mayhoş. (…) Son 50-60 yılın ağırlaşmış felsefi birikimini çelmelemek üzere seferber edilen bir teknik. Daha yüksüz, daha suçsuz bir hayat özlemi.”

Orhan Koçak

“Musdaripler çarşısında bir gün

Çadırımı kurdum

İt orda işte orda

Kaburgalarımı yalayan barbar hemşerim

Düşünüyordu

Ağzımda hain karıncaların reçelli bacakları

Düşünüyordum acayip fanilerin halini.”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Bursa'dan Kore'ye 80 Yıllık Öykü - Necdet Yazıcıoğlu & Ceyhun İrgil

Bu kitap, Bursa’dan başlayan ve Kore’de biten bir insan öyküsü. 1930-50 yılları arasındaki Bursa’daki yaşamı, Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimi, Kore Savaşı ve günümüzdeki Güney ve Kuzey Kore’nin ilk elden tanıklığı.

Yazıcıoğlu’nun Güney Kore ve İrgil’in Kuzey Kore anıları tarihe not düşüyor.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *