17 Aralık 2020, 22:13 tarihinde eklendi

İstanbul Kent Konseyi'nden Yerebatan Sarnıcı'na ilişkin açıklama: 'Endişeliyiz'

İstanbul Kent Konseyi'nden Yerebatan Sarnıcı'na ilişkin açıklama: 'Endişeliyiz'

İstanbul Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu, İBB’nin Yerebatan Sarnıcı’nı güçlendirmek için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdiği projenin reddedilmesine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Yerebatan Sarnıcı için endişeliyiz" denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İBB’nin Yerebatan Sarnıcı’nı güçlendirmek için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunduğu projeye 52 gün sonra ret yanıtı geldiğini duyurmuştu.

İstanbul Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun konuyla ilgili açıklamasında "İstanbul’un kültürel mirasının sembollerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı her türlü çekişmenin dışında tutulmalıdır" denildi.

Açıklama metni:

"Yaklaşık 1500 yaşında olan Yerebatan Sarnıcı’nda bir süre önce başlamış olan restorasyonda sütunları birbirine bağlayan gergi demirlerinin boşta durduğu fark edilmiştir. Bu durum geçtiğimiz aylarda kültür sanat çalışma grubu üyelerinin yaptığı gezi sırasında da bizzat müşahede edildi. Ayrıca birçok bilim insanı tarafından da rapor edilen bu durum ciddi statik riskler taşımasına rağmen, güçlendirme çalışması için gereken izinlerin verilmediğini basından takip ediyoruz.

İstanbul’un kültürel mirasının sembollerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı her türlü çekişmenin dışında tutulmalıdır. Yapının güçlendirilmesi için gereken izinlerin bir an önce verilerek bu anıtın gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması sağlanmalıdır."

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *