26 Temmuz 2020, 23:40 tarihinde eklendi

Kadıköy Belediyesi ile Tiyatrocular Arasında Şok Kriz

Kadıköy Belediyesi ile Tiyatrocular Arasında Şok Kriz

Kadıköy Belediyesi'nin her yıl Özgürlük Parkı’nda düzenlediği sanat festivali, bu yıl pandemi sürecinden etkilenen sanatçılara destek olmak için biletli yapılmasına karar verilmişti. Nilgün Belgün, Sumru Yavrucuk gibi sanatçıların başvuruları kabul edilmezken, Ali Poyrazoğlu ve Behzat Uygur da yaptıkları açıklamalar ile meslektaşlarına yapılan tavır nedeniyle organizasyondan çekildiklerini açıkladılar.

Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da 4 Ağustos’ta başlayacak olan etkinliklerde, Eylül ayının son haftasına kadar toplam 32 tiyatro oyunu sahnelenecek, 21 konser verilecek. Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen bu etkinlikler halka ücretsiz olarak sahnelenirken, belediye tiyatrolara belirli bir ücret ödüyordu. Fakat bu sene yapılacak etkinliklerde, Kadıköy Belediyesi sanatçılara destek için "Sanat Parkta Festivali" için tiyatrolardan sahne ücreti talep etti. Etkinliklerden elde edilen bilet gelirlerinin ise sanatçılara verileceği açıklandı.

Nilgün Belgün, Sumru Yavrucuk gibi önemli sanatçıların başvuruları kabul edilmezken, tiyatroculardan seçim yapan kurulun şeffaflığına yönelik tepkiler dikkat çekti. Başvurusu kabul edilen Ali Poyrazoğlu ve Behzat Uygur da duruma tepkisiz kalmayıp ve etkinlikten çekildiklerini açıkladılar.

Nilgün Belgün'den Veryansın

Nilgün sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve cevaplanması için sorular yöneltti;

Ali Poyrazoğlu ve Behzat Uygur festivalden çekildi

Bu gelişmenin ardından Ali Poyrazoğlu ve Behzat Uygur da bir açıklama yaparak festivale kabul edilmelerine rağmen çekildiklerini açıkladılar. Ali Poyrazoğlu, sosyal medya hesabından “ALİ POYRAZOĞLU TİYATROSU ÜZÜLEREK AÇIKLIYOR…” başlığı ile etkinlikten çekildiğini şu sözlerle ifade etti;

“Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen Sanat Park’ta etkinliğine yaptığımız başvuruya olumlu cevap almamıza rağmen, organizasyon sürecinde birçok meslektaşımızı derinden üzen tavır ve verilen kararlardaki gayrı şeffaf görüntü sebebiyle, etkinlikte yer alamayacağımızı üzülerek duyuruyoruz.”

 

Behzat Uygur da yaşananlara kayıtsız kalmadı ve organizasyondan çekildiğini açıkladı;

 

 

Bir Mesaj da TİYAP’TAN 

Tiyatro Yapımcıları Derneği (TİYAP) da Kadıköy Belediyesi’ne tepki göstererek bazı soruların yanıtlanmasını istedi. Yapılan açıklama şu şekilde:

 

 

Kadıköy Belediyesi'nden Yanıt Gecikmedi

Kadıköy Belediyesi internet sitesinden "Kadıköy Belediyesi’nden ‘Sanat Parkta’ Etkinliklerine İlişkin Açıklama" başlığı ile tüm bu yaşananlar üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar ifade edildi;

Kadıköy Belediyesi olarak “Sanat Parkta” adını verdiğimiz Sosyal & Mesafeli Festivalimizi düzenlemekten son derece mutluyuz. Sanat dünyasının binbir sıkıntı yaşadığı şu dönemde onlara biraz olsun destek olmak amacıyla, Pandemi günlerinin zor koşullarında bu festivali yapmak istedik. İyi ki de bu yola girmişiz. Hem halkın daha ilk günlerde oluşan yoğun ilgisi, hem de gelen destek mesajları ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Amacımız Kadıköylülere biraz olsun nefes aldırmak, güven içinde sanatseverleri eserlerle buluşturmak ve bunu da sanatçılara destek olacak bir organizasyonla yapmak. 

Ama görüyoruz ki, sınırlı da olsa bazı tepkiler alıyoruz ve bazı şeyleri anlamakta zorlanıyoruz. Pek çok topluluk fedakârlık gösterip daha düşük ücretlere katılımı kabul etmişken, deneyimli isimlerin yanına eklenen genç tiyatroların önünü açmak için hepimizin çaba sarf etmesini beklerken, belediye bütçemizi zorlayarak 32 oyun, 21 konsere kucak açmışken, yıllarını bu mesleğe vermiş kişilerin bu tepkilerini üzüntüyle karşılıyoruz.

Siyasi iktidarın sanatı bu kadar baskı altında tuttuğu bir dönemde destek ve dayanışma hepimizin görevidir. Nefes alma alanları daralıyorken ancak bir arada durursak bu zor zamanları aşabiliriz. Kadıköy Belediyesi’nin sanata destek verme iradesini meslek içi bazı çekişmelerin gölgesine çekmek ne yazık ki can sıkıcı. Biz festivalimizle gurur duyuyoruz ve biliyoruz ki sanatseverler de mutlu olacaklar.

Keşke bizim coşkumuza herkes ortak olsa da şu açıklamaları yapmasak. Evet, 152 başvurudan 32’sini seçebildik. Seçilemeyenlerin hayal kırıklığını anlaşılabilir. Ama bazı öznel ve meslek içi sıkıntıların Kadıköy ve İstanbul halkının tiyatro hasretini engelleyecek hale gelmesine de karşıyız. 

Bu oyunları belediyemizin kültür işleri, yıllardır nasıl belirliyorsa aynı seçme kıstaslarıyla belirledi. Herhangi bir yapı karar sürecinde etkili olmadı. Nasıl bir festival olması gerektiği konusunda elbette ki görüşler aldık. Ama hem oyunların seçimi hem de idari ve mali yükümlülükler tabii ki belediyenin kültür işlerinin süregiden işleyişiyle ve yasal süreçlere riayet ederek ele alındı. Oyunlardan elde edilen gelir kadar geliri belediyemiz tiyatroculara taahhüt etti. Biz de yeni ve umut vaat eden eserleri öne çıkarmayı özellikle tercih ettik ve tüm oyunları maddi olarak destekleme kararı aldık.

Bilet satışına gelince. Amacımız hem sanatseverleri hem de belediyeyi bu işe dahil etmekti. Nitekim anlaştığımız kurum, diğer teklif veren şirketlerden hem daha düşük bir ücret talep etti, hem de dayanışma adına bu parayı sahne sanatları öğrencilerine bağışlayacağını beyan etti. Böylece hep birlikte sanat dünyasına ve geleceğine bir destek vermiş olacağız.

Tüm bu tartışmaların tiyatro sanatçılarına ve izleyicisine zarar vermekten öteye geçemeyeceğini düşünüyoruz. Nitekim sanatseverler, daha satışa çıkalı 48 saat olmamasına rağmen ilk haftanın biletlerini tüketmek üzereler. Onlara teşekkür eder, sanata emek veren herkesi bu dayanışma festivaline destek olmaya davet ederiz.

Kadıköy Belediyesi

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *