16 Şubat 2021, 18:17 tarihinde eklendi

Kadıköy Belediyesi'nde 2 bin 300 işçi greve başladı

Kadıköy Belediyesi'nde 2 bin 300 işçi greve başladı

Kadıköy Belediyesi'nde 2 bin 300 işçi greve başladı. Süreyya Operası'nın kapısına da "Bu işyerinde grev vardır" yazılı pankart asıldı.

Kadıköy Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 2 bin 300 işçi greve başladı.

Grev nedeniyle Kadıköy Belediyesi'ne grev pankartları asıldı. Grev pankartı asılan yerlerden biri de Süreyya Operası oldu. HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Nimet Çelebi, Twitter hesabından Süreyya Operası binasının fotoğrafını paylaşarak "Yıllardır eylem alanımız olan Süreyya Operası bu kez kendisi eyleme geçti. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası çalışanları işyerinde greve başladı" diye yazdı.

Grev Gözcüsü adlı Twitter hesabı da "Bu işyerinde grev vardır" pankartı bulunan Süreyya Operası binasının fotoğrafını alıntılayarak "Burası Paris olsa beğenirsiniz ama burası Kadıköy Süreyya Operası" esprisi yaptı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yaşanan grev konusunda, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Belediyemizde örgütlü olan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası ile uzun zamandır Toplu İş Sözleşme (TİS) masasındayız. Ancak yapılan görüşmeler sorununda toplu sözleşme masasında uzlaşmaya varamadık. Sonuç olarak, 16 Şubat tarihinde Kadıköy Belediyesi'nde grev var. Kamuoyuna ve işçi haklarına verdiğimiz değer nedeniyle yaptığımız açıklama, ön bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgiler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki, teklifimiz merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz, sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir. 

Teklifimiz en düşük ücretle yüzde 38 zamdır. Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü ve işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyorum."

"Odabaşı'nın açıklamaları gerçeği yansıtmıyor"

SanatEki'nden Ali Kandaz'a konuşan DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Sekreteri Cem Karasoy, Şerdil Dara Odabaşı'nın yaptığı açıklamada sözünü ettiği teklifin gerçeği yansıtmadığını, DİSK Genel-İş olarak, Odabaşı'nın yaptığı açıklamalara cevap olarak bir duyuru yayınlayacaklarını ve Odabaşı'nın açıklamalarının yalandan ibaret olduğunu ispatlayacaklarını söyledi.

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *