02 Ağustos 2020, 11:23 tarihinde eklendi

Konser: Ölmeme Günü İkinci Yeni Şarkılar

Konser: Ölmeme Günü İkinci Yeni Şarkılar

Gedik Sanat'ın siparişiyle Murat Cem Orhan tarafından bestelenen Ölmeme Günü “İkinci Yeni Şarkılar” adlı sahne eseri 13 Ağustos’ta Sultan Park’ta. Mert Fırat ve Evrim Özkaynak'ın solist olarak yer aldığı performansta, piyanoda Murat Cem Orhan, yaylı sazlarda Brothers Trio var. İkinci Yeni şiir akımının önemli temsilcileri Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever ve Tomris Uyar'ın eserlerinden oluşan kurguyu ise Sevengül Sönmez gerçekleştirdi.

Besteci, piyano : Murat Cem Orhan Solistler: Evrim Özkaynak, Mert Fırat , Brothers Trio : Özcan Yılmaz Keman ,Burak Kayan Viyola, Burak Ayrancı Viyolonsel

Gedik Sanat’ın, üç ayrı edebî akımı (Türk, Rus, Alman) ele aldığı Edebiyat Üçlemesi konserleri Zorlu PSM Platinum Sahnesi’nde başladı. Projenin ilk konseri Ölmeme Günü: İkinci Yeni Şarkılar’ın dünya prömiyeri, 18 Şubat Günü Mert Fırat ve Evrim Özkaybak solistliğinde ve Murat Cem Orhan yönetiminde gerçekleşti. Türk edebiyatının önemli akımlarından ezber bozan ve şiirin ritmi değiştiren İkinci Yeni şairlerinin eserlerinden oluşan şarkılarla seyirci karşısına çıkan Mert Fırat ve solist Evrim Özkaynak’a Brothers Trio eşlik etti.

Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışmasında iki defa Birincilik Ödülü kazanan ve Kuvayı Milliye’den İnsan Manzaraları eseriyle dikkatleri üzerine çeken besteci Murat Cem Orhan, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya ve Tomris Uyar’ın şiirlerini Gedik Sanat’ın özel siparişi üzerine besteledi. Beste, Turgut Uyar’ın ölümüne kadar şair, ressam, yazar ve entellektüel camiayı bir masa etrafında bir araya getiren ve 26 Mart günü kutlanan Ölmeme Günü’ne ithafen hazırlandı. Metin kurgusunu Sevengül Sönmez’in yaptığı konsere arkadaki dev ekranda Sevil Yeşim Dizdaroğlu’nun illüstrasyonları eşlik etti.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *