13 Kasım 2020, 20:51 tarihinde eklendi

Kürtçe oyun Bêrû'ya Urfa'da yasak

Kürtçe oyun Bêrû'ya Urfa'da yasak

Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu)’nun “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, İstanbul’un ardından Urfa’da da yasaklandı.

Yarın (14 Kasım) Şanlıurfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda sahnelenecek Dario Fo'nun “Bêrû” adlı oyununun yasaklandığı haberini Urfa Barosu Twitter’dan duyurdu.

Baro’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kürtçe dilinde oynanan ‘Berû’ adlı tiyatro oyunu, Şanlıurfa Valiliği’nin 13.11.2020 tarihli kararı ile ‘Şanlıurfa il merkezi ve ilçeleri dahil olmak üzere Şanlıurfa çoğrafi sınırları içerisinde süresiz olarak yasaklanmıştır.’ Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Saat 20.00 itibariyle Şanlıurfa Valiliği’nin internet sayfasında yasağa ilişkin bir duyuru yapılmadı.

İstanbul’da da yasaklanmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından pandemi döneminde özel tiyatrolara destek projesi kapsamında 13 Ekim akşamı Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahneleneceği açıklanan “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığınca 13 Ekim sabahı alınan kararla yasaklanmıştı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada "Yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği” savunulmuştu.

İstanbul Valiliği, oyunun yasaklanmasından bir gün sonra, dünyaca ünlü İtalyalı yazar Dario Fo'nun oyunundan sahneye Kürtçe uyarlanan "Bêrû" hakkında, "Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez" diyerek soruşturma başlatmıştı.

Kürtçe dilinde oynanan “Berû” adlı tiyatro oyunu, Şanlıurfa Valiliğinin 13.11.2020 tarihli kararı ile “Şanlıurfa il merkezi ve ilçeleri dahil olmak üzere Şanlıurfa çoğrafi sınırları içerisinde SÜRESİZ olarak yasaklanmıştır.”
Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız. https://t.co/mHFUQw2HRG

— Urfa Barosu (@UrfaBarosu) November 13, 2020

 

 

kaynak Bianet

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *