30 Nisan 2020, 19:07 tarihinde eklendi

Mehmet H. Doğan Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

Mehmet H. Doğan Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek ve Türk şiirine katkı sunmak amacıyla verilen Mehmet H. Doğan Ödülü'nün bu yılki sahibi "İmgenin İcadı" kitabı ile Yalçın Armağan oldu.

 

Nilüfer Belediyesi Şiir Kütüphanesi'nin düzenlediği, Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekerek, Türk şiirine katkı sunmak amacıyla her yıl verdiği Mehmet H. Doğan Ödülü'nün bu yılki sahibi belli oldu. Seçici Kurul Üyeleri, Murat Gülsoy ve Olcay Akyıldız’ın editörlüklerinde hazırlanan “Şiir Dünyadan İbaret” adlı eserin ise anılmaya değer olduğuna karar verdi.

Gerekçeli karar şöyle:

"Kapsamlı, derinlikli bir çalışma olması; tartışılabilecek birçok iddia içererek bir eleştirel yapıttan beklenen özellikleri taşıması nedeniyle ve akademik disiplin, yeterli sayıda alıntı, sağlam atıflarla yazılmış olması da gözönüne alınarak, 2020 Mehmet H. Doğan Ödülü “İmge’nin İcadı” adlı kitabıyla Yalçın Armağan'a verilmiştir.
Murat Gülsoy ve Olcay Akyıldız’ın editörlüklerinde hazırlanan “Şiir Dünyadan İbaret” adlı eserin, Nâzım Hikmet gibi hakkında pek çok çalışma yapılmış bir şair üstüne, yine de yeni fikirlerle dolu yazıların yazılabileceğini göstermesi ve bu bağlamda, akademik eleştirinin gücünü ortaya koyan bir derleme olması nedeniyle Seçici Kurul olarak anılmaya değer olduğuna oy birliğiyle karar verilmiştir." Mehmet H. Doğan Ödülü'nün bu yılki töreni, Covid-19 önlemleri nedeniyle, ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir. Tören hakkındaki ayrıntılar, sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır."

 

Öte yandan haberi, İletişim Yayınları, sosyal medya hesabından duyurdu. İletişim Yayınları;

"Mehmet H. Doğan Ödülü'nün bu yılki sahibi "İmgenin İcadı" adlı kitabıyla Yalçın Armağan'ın oldu. Yazarımızı kutluyoruz!" 

ifadeleriyle sosyal medyada haberi paylaştı.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *