12 Ekim 2020, 20:29 tarihinde eklendi

Necip Celal Konçertoları 63 Yıl Sonra Albüm Oldu

Necip Celal Konçertoları 63 Yıl Sonra Albüm Oldu

İlk Türk tango bestecisi Necip Celal Andel’in yıllar sonra ortaya çıkan besteleri yayınlandı.

İlk Türk tango bestecisi Necip Celal Andel’in yıllar sonra ortaya çıkan besteleri yayınlandı. Andel’in 63 yıl sonra yayınlanan besteleri, ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın tarafından hazırlandı.

Cumhuriyet tarihinin ilk keman ve viyolonsel konçertoları

Odatv’ye konuşan Cihat Aşkın, ilk olarak Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdikleri Andel bestelerinin bugün itibariyle yayınlanmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Eşi Nisan Özdoğan’ın, Celal Andel’in 50 yıldır korunan bestelerini kendisine değerlendirmesi için verdiğini söyleyen Aşkın, yıllar süren çalışmayla besteleri Türk müziğine kazandırdıklarını belirtti. Aşkın, Tolga Gülen ve Tolga Zafer Özdemir ile birlikte çalışarak orkestrasyonu tamamladıklarını ifade etti.

Cihat Aşkın, Celal Andel’in hayat öyküsünü ve bestelerin dikkat çeken hikayesini şöyle anlattı:

“Necip Celal Andel’in keman ve viyolonsel konçertolarını içeren cd Kalan Müzik’ten yayınlandı. Bugün itibariyle yayınlanan CD dijital platformlardan da temin edilebilecek. Necip Celal Andel ilk Türk Tango bestecisi olarak anılır. 1928 yılında yazmış olduğu ilk Türk Tangosu ‘Mazi Kalbimde Yaradır’ bestesiyle kısa zamanda çok sevildi. Bu eseri Seyyan hanım taş plakları okudu. Daha sonra da Alman film yıldızı Evelin Hold ‘Mazi’ tangosunu söyledi. Bu radyolardan da yayınlandı.

BİRÇOK BESTEYLE KARŞILAŞTIK

Necip Celal Andel sadece tangolar bestelememiş. Aynı zamanda keman ve viyolonsel konçertolarını bulduğumuz bestecinin Fenerbahçe Marşı, Gençlik Marşı gibi çok önemli eserleri var. Fakat bunlar bugüne kadar sandıkta kapalı kalmış. Andel eski bir Osmanlı ailesine mensup Cumhuriyet’in ilk yıllarında da yeni düzene ayak uyduran bir aile.

Ailenin fertlerinden Belkıs Özdoğan eşim Nisan Özdoğan’ın büyükannesi dolayısıyla Belkıs Özdoğan’ın 50 yıldır sakladığı evraklar, Andel’e ait nota defterleri eşime intikal ediyor. 1996 yılında ilk tanıştığımızda bana bu nota sandığını göstermişti. Bu notaları benim değerlendirebileceğimi söylemişti. Andel’in el yazmalarına baktım. 11 tane bestelenmiş tangosunun dışında, keman ve viyolonsel konçertolarının yazıldığı bir defter aynı zamanda bitmemiş bir obua konçertosu ve keman için sonatını bulduk.

AİLE OLARAK BU ESERLERİ KORUMUŞLAR

Uzun yıllar içerisinde orkestrasyonunu yaptırarak 2009 yılında Burak Tüzün yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay ve ben bu konçertoları seslendirdik. Can Karadoğan tarafından yapılan stüdyo kaydı neticesinde uzun zaman bekledi ve işleme koyuldu. Uzun zaman çalışmalar vardı ama neticede Necip Celal Andel’in 50 yıldır saklanan notaları onun torunu olan Nisan Özdoğan’a geçti. Aile olarak bu eserleri korumuşlar. Biz de emanete sahip çıkarak bu eserleri en iyi şekilde değerlendirdik.

Andel ailesinin hikayesi de çok ilginç. Necip Celal Andel, 1908 yılında doğmuş. Küçük kardeşi Belkıs Celal Özdoğan Türkiye’nin ilk kadın fizik profesörlerinden, fizik kürsüsünü kuranlardan biri. Sadrettin Celal Antel ise Türkiye’de ilk pedagojik eğitim çalışmalarıyla anılan birisi. Aynı Zaman TKP’nin de kurucularından. Onun kardeşi İhsan Celal Antel ise Türkiye’de konserveciliği başlatan iş adamlarından. Cumhuriyet’in ilk fabrikalarından birini Bursa’da kurdu. Atatürk’ün övgüsünü kazanan bir aile. Ayrıca Yusuf Kenan Antel de devrin önemli avukatlarından biri…”

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *