15 Kasım 2020, 00:01 tarihinde eklendi

Orhan Veli Kanık Geleneksel Yürüyüşle Anıldı

Orhan Veli Kanık Geleneksel Yürüyüşle Anıldı

"Garip" akımının kurucularından Türk şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 70'inci yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.

Türk Edebiyatı'nda 'Garip' akımının kurucularından şair Orhan Veli Kanık, sevenleri tarafından Taksim'den mezarının bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na kadar yapılan yürüyüş ile anıldı. Taksim'de toplanan Orhan Veli sevenleri, usta şairin çıkardığı 'Yaprak' isimli derginin ilk sayısının bulunduğu çerçeve ile şiirler okuyarak Aşiyan'a yürüyüşe geçti.

25 YILDIR SÜREN YÜRÜYÜŞ

13 kilometrelik yol boyunca Orhan Veli'nin şiirlerini okuyan katılımcılar, şairin heykelinin bulunduğu Aşiyan Parkı'na geldi. Burada Orhan Veli'nin heykelinin önünde şiirler okundu. 1996 yılından itibaren her yıl düzenlenen yürüyüş Orhan Veli'nin kabri başında son buldu.

O HER SENE BENİM İÇİMDE ARTARAK BÜYÜYOR

Orhan Veli’yi çok benimsediğini ve bir yakını gibi gördüğünü söyleyen Şeref Özsoy “Buraya gelmek isteyen çok daha fazla insan var. Her sene öyleydi. En azından mezarının yeni halini sizler aracılığı ile onlara göstermiş oluyoruz. Onu o kadar çok benimsedim ki onu bir kardeş, bir yakınım gibi görüyorum. Ölmüş olsa bile şiirleriyle yaşıyor demek istemiyorum. Hep varmış gibi hissediyorum. O her sene benim içimde artarak büyüyor” dedi.

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *