29 Kasım 2020, 00:03 tarihinde eklendi

Poe'nun 40 Dolar için yalvardığı mektup 125.000 dolara satıldı

Poe'nun 40 Dolar için yalvardığı mektup 125.000 dolara satıldı

E. Allan Poe’nun 40 Dolar İçin Yalvardığı Mektup, 125 Bin Dolara Satıldı

Poe’nun, kaleme aldığı makaleler karşılığı Philadelphialı bir editörden hakkı olan 40 dolarlık telif ücretini rica etmek için kaleme aldığı mektup, 173 yıl sonra 125 bin dolara satıldı. Satışı gerçekleştiren Boston merkezli müzayede evi RR Auction’ın başkan yardımcısı Bobby Livingston, "belgenin mükemmel durumu, ikonik figür hakkında size verdiği değer göz önüne alındığında, Poe’nun en iyi mektupları arasında yer aldığını" söyledi.

“Burada bir dergi editörüne yazıyor ve temelde para için yalvarıyor. Bu inanılmaz psikolojij gerilim filmlerinin ve ürkütücü hikâyelerin arkasındaki kişi aslında mücadele içindeydi ve anlattıkları belki de etrafındaki kaosla ilgiliydi." diyor Livingston.

1847 tarihli mektup Philadelphia’da bir avukat, oyun yazarı ve popüler Graham’s Magazine’in editörü olan Robert Taylor Conrad’a hitaben yazılmıştı. Mektupta şu ifadeler yer alıyordu:

“Bıraktığım iki makale hakkında size yazmamın üzerinden bir ay geçti. Fakat sizden herhangi bir cevap alamadığım için, mektubumun size ulaşmadığını veya beni diğer işleriniz arasında unuttuğunuzu düşünüyorum.

Yazdığım mektupta, Philadelphia’da bana olan yardımlarınız için size teşekkür ettikten sonra (şimdi de aynı şekilde içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum), makalelerle ilgili olarak bir cevap bekliyordum. Makaleleri derginin kabulü halinde 40 dolarlık alacaklı olacağımı ve bu miktarı almak için izin istediğimi yazmıştım. Hatırladığım kadarıyla Bay Graham’a 50 dolar borcum vardı ve eski ücretlere göre sayfalar 90 dolar ediyordu.

Size uygun olan en kısa sürede cevap verirseniz minnettar kalacağım.

Sevgilerimle,
Edgar A. Poe”

 

Kaynak: the philadelphia inquirer

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *