30 Ağustos 2020, 23:37 tarihinde eklendi

Prof.Dr. Emre Kongar ile 30 Ağustos söyleşisi

Prof.Dr. Emre Kongar ile 30 Ağustos söyleşisi

Ali Kandaz

 

Ataşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Prof. Dr. Emre Kongar’ı konuk ederek, YouTube üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdi.

30 Ağustos Pazar akşam saatlerinde yayınlanan söyleşide, Prof. Dr. Emre Kongar Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, neden 20. yüzyılın en mucizevi olayı olduğunu, tarihsel, toplumsal ve siyasal sebepleriyle ele aldı. Prof. Dr. Emre Kongar’ın söyleşisinden satırbaşları şöyle;

Ataşehir Belediyesi bu önemli günü konuşmak için beni davet etti. Pandemiden ötürü bunu kalabalık bir salonda yüz yüze, göz göze, gönül gönüle yapamıyoruz ama bu dijital olanağı sağladıkları için hem Ataşehir Belediyesi’ni kutlarım hem de siz dinleyecilerim adına teşekkürlerimi sunarım.

Türkiye Cumhuriyeti 20. yüzyılın en büyük mucizevi olayıdır. Biliyorsunuz 20. yüzyıl insanlık tarihinin yeniden yazıldığı, imparatorlukların çöktüğü, ulus devletlerin kurulduğu, faşizmin bir gölge gibi insanların hayatına nüfuz ettiği, milyonları katlettiği bir dönemdir. Öte yandan endüstri devriminde ortaya çıkan temel insan hak ve özgürlüklerin, yavaş yavaş evrensel nitelik kazandığı, sadece doğduğu için, insan olduğu için bütün kişilerin ırk, dil, din, mezhep farkı gözetmeksizin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunun kabul edildiği yepyeni bir 21. yüzyılın, bir bilişim devriminin şafağının yaşandığı bir dönemdir.

Türkiye Cumhuriyeti, tarihi yanıltan, tarihsel yaklaşımların tümünü altüst eden iki mucizevi nedenle 20. yüzyılın en büyük şaşırtıcı deneyimi olarak ayakta. İki ayrı mucizevi olay var Türkiye Cumhuriyetinin temelinde yatan. Bunlardan birincisi istiklal savaşıdır. Hem liderlik hem askeri açıdan hem de askeri strateji açısından mucizevi nitelik taşır. İstiklal Savaşı’nı kazanan ordu, çöken Osmanlı İmparatorluğu’nun ordusudur. Bu ordunun yaptığı savaş, sanmayınız ki bir takım kendini bilmezlerin, İstiklal Savaşı’nı, Türkiye Cumhuriyeti’ni karalamak isteyen bir takım meczupların iddia ettikleri gibi basit bir savaştır. O savaş, yedi düvele karşı kazanılmış bir savaştır. İtalya, Fransa, İngiltere ordularına ek olarak, batıdan taze kuvvet Yunan ordusu, doğudan yine taze kuvvet Ermeni ordusu, içeriden halifenin resmen kurduğu Hilafet Ordusu ve din - mezhep bazında ayaklanan iç isyancılara karşı kazanışmış bir savaştır İstiklal Savaşı.

İkinci büyük mucize ise, on beş yıl gibi inanılmaz bir süre içinde bu toprakların, din tarım toplumundan, endüstri toplumuna sıçratılması mucizesidir. M. Kemal Atatürk, bu savaşı kazandığı zaman, bir din tarım toplumunun enkazı üzerinde kazanmıştır."

Söyleşinin tamamını, Ataşehir Belediyesi Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Söyleşinin tamamı için tıklayın.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *