21 Temmuz 2020, 13:19 tarihinde eklendi

Sosyal Medya Düzenlemesine İlişkin 11 Maddelik Teklif ve Detaylar

Sosyal Medya Düzenlemesine İlişkin 11 Maddelik Teklif ve Detaylar

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin sosyal medya için kanun teklifine ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul etmeyen sosyal ağ platformlarına 5 aşamalı yaptırım süreci de uygulanacak.

Zengin: “Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına ilave sorumluluklar getiriyoruz” ifadelerini kullanarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul etmeyen sosyal ağ platformlarına uygulanacak 5 aşamalı yaptırım sürecini de açıkladı.

Zengin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Yeni bir aktör katılıyor kanunla beraber. 5651 sayılı kanun içinde Sosyal ağ sağlayıcı tanımı yapıyoruz. Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını temsilci belirlemelerin istiyoruz. Hedeflediğimiz şey soruşturmaya ve kovuşturmaya imkan verecek bir düzenleme yapacağız. Bu düzenlemeyi yaparken birinci önceliğimiz özgürlükler. Bütün dünya sosyal medya ile ilgili bir arayış içinde. Her ülke düzenlemeler yapıyor. Şikayetlerde 6 aylık süre içinde raporlama istenecek.

Sosyal ağ sağlayıcısı tanımlıyoruz. Özellikle Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına ilave sorumluluk getiriyoruz. Yurt dışında ise bir temsilci oluşturmalarını istiyoruz. Gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olmak zorunda. Kimse bu temsilci alenen ilan edilmesini istiyoruz.

Eğer kişinin mahkemeye gitmeksizin kendisinin kişilik haklarıyla alakalı bir ihlal olduğunu düşünüyorsa, özel hayatın gizliliğiyle ilgili bir mağduriyet hissediyorsa temsilciye başvurmasını ve 24 saat içerisinde geri dönüş almasını istiyoruz.

Kendilerine yapılan başvurularda 6 aylık sürelerle raporlarını istiyoruz. Eğer Türkiye’de temsilci bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmezlerse 5 aşamalı bir yaptırım var. Amacımız asla sosyal ağların kapanması değil. Birincisi kurum tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

30 günlük bir bekleme süresi. Eğer yerine getirilmezse 30 milyon lira bir cezası olacak. Üçüncü aşamaya geldiğimizde üç aylık reklam vermeme cezası getireceğiz. Para transferlerine de imkan verilmemiş olacak. Bu da yerine getirilmezse birinci aşamada yüzde 50 bant daraltma, yine yerine getirilmezse yüzde 90 oranında bant daraltma cezası verilecek.

Amacımız kullanılmaz hale getirmek değil, Türkiye’ye temsilci getirmeye mecbur bırakmak. Bant daraltma kararı verilirse erişim sağlayıcılar bunu 4 saat içinde yerine getirmek olacak.

Kişilik hakkının ihlalinde temsilciye başvurulacak ve sayfanın kaldırılması istenecek.

Sahte hesaplarla ilgili sorumluluk sosyal ağ sağlayıcısının sorumluluğunda olacak.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *