18 Ocak 2021, 15:30 tarihinde eklendi

Türkiye’nin ilk ‘C-S-I’ kitabı 167 yazar tarafından kaleme alındı

Türkiye’nin ilk ‘C-S-I’ kitabı 167 yazar tarafından kaleme alındı

Türkiye’nin ilk ‘C-S-I’ kitabı 167 yazar tarafından kaleme alındı

Editörlüğünü Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün yaptığı ve 167 yazar tarafından kaleme alınan Türkiye’nin ilk “C-S-I” kitabı “Olgularla Adli Tıp & Adli Bilimler” isimli kitap, 95 ilginç adli olgu çözümlemesinden oluşuyor.

Editörlüğünü Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün yaptığı Türkiye’nin ilk “C-S-I” kitabı “Olgularla Adli Tıp & Adli Bilimler” 167 yazar tarafından yazıldı. Kitap, 95 ilginç adli olgu çözümlemesinden oluşuyor.

Kitapta cinayet, intihar, trafik ve iş kazaları, çocuk istismarı, cinsel şiddet, cinsel istismara uğramış çocukta travma onarımı, beden muayenesi, kişilik bozukluğunun şiddet davranışı ile ilişkisi, Ebeveyn Yabancılaştırma Sendromu, yaş tayini, olay yeri inceleme, Munchausen By Proxy Sendromu, işkence, seri tecavüz, insan ticareti, akran zorbalığı, uyku ilişkili şiddet, Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser Sendromu, akademide mobbing, beyaz kod, sağlık hukuku, bilirkişilik, ilaç uygulama hataları, obezite cerrahisine bağlı Malpraktis, beslenmeyi reddetme, lokal anestezi uygulaması sonrası ölüm, hirudoterapi, madde testinden kaçış, metil alkole bağlı ölüm, çapraz tolerans, adli psikoloji, adli antropoloji, adli odontoloji, adli dilbilim, adli belge incelemesi (çek, senet, yazı, imza vs), ateşli silah yaralanmaları, nitrogliserin esaslı dinamit imhası, yorgun mermi, lpg parlaması, likit petrol gaz tankı patlaması, ölüm molası, paket vücut sendromu, maluliyet, moleküler otopsi, ani beklenmedik şüpheli ölümler gibi çok daha fazla olgu ve çözümlemeleri yer alıyor.

Olgularla Adli Tıp & Adli Bilimler kitabına ulaşmak için

Prof.Dr. Halis Dokgöz Kimdir?

Çorum’da doğdu. 1989 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999’da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Adli Tıp ihtisasını tamamladı. 2000-2004 yıllarında İstanbul Adli Tıp Kurumu 2.İhtisas Kurulunda çalıştı. 2005 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda “Yrd. Doçent”, 2008 yılında “Doçent” ve 2014 yılında “Profesör” oldu. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Mersin Üniversitesi Çocuk Koruma ve Araştırma Uygulama Merkezi kurucu müdürü olarak görev yapmaktadır.

Adli bilimler alanının hakemli uluslararası dergisi Adli Tıp Bülteni’nin 2013 yılından beri editörlüğünü yürütmektedir. 2019 yılında 52 akademisyenin katkılarıyla yayınlanan ve Türkiye’nin ilk uluslararası textbook nitelikli “Adli Tıp & Adli Bilimler” kitabının editörlüğünü yapmıştır. Ulusal ve uluslararası pek çok makale, araştırma ve kitap bölümleri yayınlanan Dokgöz, çocuk hakları, kadın hakları, şiddet, adli psikiyatri ve tıbbi malpraktis konularında çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Bilimsel çalışmaları yanında karikatürle de uğraşan Dokgöz’ün,  Gırgır, Limon, Çarşaf, Hallo, ArteFacto, Buduar, Cumhuriyet, Bizim Gazete, Hürriyet, Milliyet, BirGün, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide karikatürleri yayınlandı. Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur ve Hekim Forumu dergilerine çizdi. 2016-2018 yıllarında günlük olarak Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde karikatürleri yayınlandı. 1989’da “Güneşin Girmediği Yere”, 2010’da “Çizgisel”, 2019’da “Metafor” ve 2020’de “Karikatürlerle Çocuk Hakları Sözleşmesi” kitabı yayınlandı. Halen Dünya Gazetesi, ve 221B Polisiye Kültür Dergisi’ne çizmeye ve yazmaya devam etmektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *