26 Temmuz 2020, 22:10 tarihinde eklendi

TYS'den İstanbul Sözleşmesi İçin Çağrı

TYS'den İstanbul Sözleşmesi İçin Çağrı

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), 2011’de İstanbul’da imzalanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Türkiye'nin, dünyada kadına şiddet konusundaki araştırmalarda ilk sıralara yerleştiğinin altını çizen TYS, "İstanbul Sözleşmesi’yle bir kez daha akla, mantığa, hukuka sığmayacak demeçler veriliyor. Sözleşmenin Türk kültürüne, geleneklerine, aile yapısına uygun olmadığı, milli değerler için tehdit oluşturduğu söyleniyor” ifadelerine yer verildi.

Sözleşmeyi Uygulamaya Çağırıyoruz

2011’de İstanbul’da imzalanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni ilk onaylayan ülkelerden biri Türkiye’ydi. Sözleşmenin maddelerini uygulamayan iktidar, geçtiğimiz hafta sözleşmeden çekilme niyetini açıkladı. Ak Parti bürokratlarının; kadın özgürlüğü, kürtaj, kız çocuklarının evlendirilmesi, tecavüz, cinsiyet eşitliği gibi konularda suç teşkil eden söylemlerine yıllardır maruz kalıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’yle bir kez daha akla, mantığa, hukuka sığmayacak demeçler veriliyor. Sözleşmenin Türk kültürüne, geleneklerine, aile yapısına uygun olmadığı, milli değerler için tehdit oluşturduğu söyleniyor.

Türkiye, dünyada kadına şiddet konusundaki araştırmalarda ilk sıralara yerleşti. Ekonomik ve ahlaki yozlaşma, niteliksiz eğitim, “dindar ve milliyetçi” bir nesil yetiştirme projesi, patolojik bir erkeklik ortaya çıkardı. Televizyon dizilerinde kadına şiddet milyonlarca kez gösterildi. Feminist gece yürüyüşlerinde kadınlara polis şiddeti reva görüldü. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yakın Ertürk’ün “Türkiye kadınlarla açıkça savaşan bir ülke haline geldi” saptamasına katılmamak mümkün değil. Cumhurbaşkanını, iktidar partisini ve bütün yetkilileri, kadına şiddetin önlenmesi ve şiddetle mücadele konusunda yol ve yöntemler sunan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya çağırıyoruz.
--
Türkiye Yazarlar Sendikası

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *